Intervenții și misiuni în perioada 11-14.06.2021
BULETIN INFORMATIV
Intervenții, misiuni și activități preventive în perioada 11.06.2021- 14.06.2021
În perioada 11.06.2021, ora 06:00 – 14.06.2021, ora 06:00, pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Dealul Spirii” București-Ilfov au intervenit pentru gestionarea a 924 situații de urgență, produse în municipiul București și în județul Ilfov.
Ponderea cea mai mare a numărului de intervenții o reprezintă cazurile pentru acordarea primului ajutor calificat, în număr de 763. În perioada menționată s-a intervenit pentru stingerea a 19 incendii și pentru soluționarea altor 142 solicitări diverse (salvare animale, deblocare din medii ostile vieții etc.), respectiv 7 cazuri în care au fost implicate persoane infectate cu noul coronavirus (SARS-CoV-2).
În perioada 11-13.06.2021, ISU București-Ilfov a remis mesaje de informare a populației, prin sistemul Ro-Alert, privind fenomenele meteorologice prognozate a se produce în București și județul Ilfov.
În dimineața zilei de 13.06.2021, ISUBIF a fost solicitat să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la un imobil din sectorul 1, în strada Petru Maior. Incendiul se manifesta la nivelul acoperișului, cu flacără deschisă, pe o suprafață de circa 250 metri pătrați. Au fost evacuate 4 persoane.
Până la sosirea forțelor de intervenție s-au autoevacuat 3 persoane, una de sex feminin și doi copii minori. Aceștia au fost transportați la Spitalul Grigore Alexandrescu, de către un echipaj SMURD.
Femeia prezenta arsuri la picior, iar copiii au fost expuși la fum. De asemenea, a fost transportat la Spitalul Clinic de Urgență București de un alt echipaj SMURD, un bărbat cu arsuri de gradul 2 în zona latero-cervicală. La nivelul podului, a fost identificat un bărbat, în vârstă de aproximativ 35 de ani, decedat.
Pentru gestionarea situației de urgență, s-a intervenit cu 12 autospeciale cu apă și spumă, două autospeciale de stingere și salvare de la înalțime, un echipaj de descarcerare, Grupul Special de Salvatori și trei echipaje SMURD.
Duminică 13.06.2021, efectivele ISUBIF au fost angrenate în misiune la Arena Națională cu prilejul organizării meciului de fotbal dintre echipele Austriei și Macedoniei de Nord.
Tot în această perioadă, specialiștii inspecției de prevenire și personalul operativ, împreună cu reprezentanți ai altor instituții cu atribuții de control, au desfășurat o serie de activități specifice pentru prevenirea răspândirii noului coronavirus astfel: 24 controale de prevenire și 25 verificări la operatorii economici. În urma acțiunilor desfășurate au fost aplicate 37 sancțiuni contravenționale, în cuantum de 21.000 de lei.
Totodată, reamintim că a fost operaționalizată platforma națională de informare cu privire la vaccinarea împotriva COVID-19, care poate fi accesată la acest link: https://vaccinare-covid.gov.ro/
BIROUL INFORMARE ȘI RELAȚII PUBLICE